IE-re tervezve.
Katalógusok tervezése
- a grafika avagy színek-
Az első fontos lépés a képek szerkesztése
előtt az, hogy megismerjük a dokumentumok színmódját és
színkezelését.
A képek képpontokból felépülő képek. Minden pont (pixel) egy színt vagy árnyalatot képez. Ezeket nagyítással egyenként is szerkeszthetjük.
A képernyőn a képek megjelenítésére vörös (Red) – zöld (Green) – kék (Blue) színeket használunk (RGB színmód).
A nyomtatásban a négy alapfesték: cián (Cyan) – bíbor (Magenta) – sárga (Yellow) - fekete (blacK) (CMYK színmód). A színek megjelenítése a képernyőn széles sávon variálhatók, de befolyásolja a megvilágítás, a képernyő hőmérséklete és a terem színe. Minden színes képernyő az RGB szénmodellt használja, míg a CMYK színmódot a képernyőn csak szimulálni lehet.
Csatornák – minden Photoshop kép színes, félig áttetsző fóliák átfedéséből áll össze, amelyeket csatornának nevezünk. Tehát, egy RGB színmódban lévő kép 3 csatornával rendelkezik: vörös, zöld, kék. A képekhez hozzáadhatunk alfa-csatornákat is, amelyek szürkeárnyalatos csatornák. Minél csatornát tartalmaz a dokumentum, annál nagyobb az állomány mérete.
Színmódok – a dokumentumokat a nyolc színmód bármelyikében lehet tárolni és megjeleníteni. Ezek a következők:
- Bitkép (Bitmap)
- Szürkeárnyalatos (Grayscale)
- Duplex (Duotone)
- Színpaletta (Indexed Color)
- RGB (RGB Color)
- CMYK (CMYK Color)
- Lab (Lab Color)
- Többcsatornás (Multichannel).
A dokumentumot a kimenthez mérten át kell konvertálni a Kép (Image) - Színmód (Mode) menüponttal.
Ábra Szürkeárnyalatos kép - Grayscale
Ha a dokumentumot túl sokszor alakítjuk át RGB módból CMYK módba, és vissza, a színek pontossága erősen csökkenhet.
A digitális fényképezőgépek RGB képeket produkálnak. Ha olyan képet hoztunk létre, amelyet ki akarunk nyomtatni, szerkesszük RGB módban, majd ha elkészült a kép, konvertáljuk át CMYK módba.
Színkezelés – a színekkel akkor támadhatnak problémáink, ha a használt hardvereszközök és szoftverek a színeket különböző módon kezelik. Ha egy képet megnyitunk több különböző képszerkesztővel és böngészőben, a látható színek akár teljesen eltérően is megjelenhetnek. A legtöbb ilyen jellegű problémát a színkezelő rendszerek képesek megoldani. Ezek a színek értelmezése alapján működnek. A Photoshop színkezelő beállítását a Szerkesztés (Edit) menüben lévő Színbeállítások (Color settings) ablakban találhatjuk meg. A színkezelés fontos akkor, amikor ugyanazt a képet különböző célokra szeretnénk felhasználni.